Пасхальне послання Бердянського Архіпастиря

Високопреосвященнішого Єфрема,

архієпископа Бердянського і Приморського

боголюбивим пастиря,

чернецтву і всім вірним чадам

Бердянської Єпархії

Української Православної Церкви

«В цей день, його ж створив Господь,

радіймо і веселімось в нім.»

(Пасхальна Утреня).

В цей урочистий і святий день, осяяний загальною радістю про Воскресіння Христове, сердечно вітаю вас радісними словами пасхального вітання:

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Пасха — одне з найцінніших слів християнина. З ним пов’язані численні священні спогади, ним же ми висловлюємо і радість про наше спасіння через Воскреслого Христа Бога нашого. Сьогоднішнє торжество — каже Синаксар — ми називаємо Пасхою, що в перекладі з єврейського означає «перехід». Бо це день, коли Бог світ з небуття створив. У цей день Він і ізраїльський народ, через Червоне море провівши, з рук фараона визволив. В той же день, з небес зійшовши, вселився Він і в утробу Діви. І нині, забравши з пекельних глибин все людське єство, звів його на небеса і затвердив в первісній гідності.

Богословський зміст Пасхи розкривається у Святому Письмі і в нашому Богослужінні. Саму серцевину Старого Завіту стверджують слова пророка Ісаї про те, що «ми зцілилися ранами» Того, на Кого «Господь поклав гріх усіх нас» (Іс. 53: 5-6). У святому Євангелії Господь говорить Своїм найближчим учням з’явившись після Воскресіння: «Так написано, і так потрібно було постраждати Христові, і воскреснути з мертвих у третій день, і проповідуватись в ім’я Його покаянню і прощенню гріхів між усіма народами » (Лк. 24: 46-47). А святий апостол Павло говорить: «Пасха наша, Христос, у жертву принесений за нас» (1 Кор. 5: 7). Воскресіння Христове — Пасху — ми завжди сповідуємо читаючи або співаючи Символ Віри, ми сповідуємо віру Церкви і разом з тим свою віру в Єдиного Господа Іісуса Христа, Сина Божого, розп’ятого за нас за Понтія Пилата, який страждав, і був похований, і воскрес у третій день, згідно з Писанням.

Піднесена душа християнина в день Святої Пасхи: спасительна і священна ніч Воскресіння Христового є провісницею майбутнього загального воскресіння. Це — воістину Пасха велика, Пасха, яка відкриває нам двері раю. Але Пасха Христова стає для нас спасительною тільки тоді, коли ми самі беремо участь в ній, а початок цієї участі покладається у Святому Хрещенні. У своєму послані до Римлян апостол Павло пише: «Чи ви не знаєте, що всі ми, хто хрестився у Христа Іісуса, у смерть Його хрестилися? Отож, ми поховані з Ним хрещенням у смерть, щоб, як Христос воскрес із мертвих славою Отця, так і нам ходити в оновленому житті » (Рим 6: 3-4). Обітниця про наше воскресіння в життя вічне з Христом також пов’язана з Божественним Причастям: «Хто тіло Моє споживає та кров Мою п’є, той має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день» (Ін 6:54). Лише беручи участь в смерті Христовій (через покаяння, Хрещення, добровільне хрестоносіння), ми стаємо по благодаті Божій учасниками і життя Христового через Його Воскресіння: «Ми завжди носимо в тілі мертвість Господа Іісуса, щоб і життя Іісусове відкрилось в нашому тілі» (2 Кор 4 : 10). У цьому таїнство Пасхи Божої, спасительної для всіх тих, які увірували у Воскресіння Христове.

Сердечно вітаю всіх вас, мої возлюблені брати і сестри, зі світлим святом Святої Пасхи! Подякуємо Господу, Який звершив велику і дивну справу нашого спасіння, за те, що в цьому році Він ще раз дарував нам можливість зустріти радісне свято Світлого Свого Воскресіння! Хай воскресне Бог у наших серцях, хай зникне неправда, ворожнеча, злоба, чвари і всякі розділення в нашому житті! Дякуємо Творцю за Його найвищу премудрість, безмірну любов і нескінченну милість до нас грішних. Син Божий вступив з нами в Новий Завіт, зі Свого боку запропонувавши жертовну любов до нас. І ми, в свою чергу, повинні звернутися до Нього з взаємною любов’ю. Тому хай благочестя і здійснені нами добрі справи свідчать про нашу любов до Бога. Хай таким чином «світить світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі справи, і прославляли Отця вашого Небесного» (Мф. 5, 16)! Воскреслий Христос Спаситель хай благословить нашу земну Вітчизну, наш народ і Свою Святу Православну Церкву миром, спокоєм і благополуччям!

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Смиренний + Єфрем,