baner

Пасхальне послання Високопреосвященнішого Єфрема, архієпископа Бердянського і Приморского

«Небеса ж нехай достойно веселяться,

 і земля нехай радіє,

 і нехай святкує світ видимий і невидимий:

Христос бо воскрес — радість вічна».

(канон Пасхи, піснь 1)

Возлюблені у Христі

всечесні пастирі, боголюбиві ченці та черниці,

дорогі брати і сестри!

У цю ніч, сповнену світлом торжества і радості духовної у Господі, Який здобув перемогу над гріхом та смертю, я вітаю вас всерадісним:

Христос Воскрес!

Життєстверджуючою і переможною радістю сповнене сьогодні кожне християнське серце, бо нині Пасха Господня спасительна, всесвітнє торжество повстання Христа з мертвих. Немає чуда більш істинного, і немає звістки більш радісної для людського серця, ніж преславне Воскресіння Господа з мертвих!

В історії людства було чимало славних перемог, але кожна з них розділяла людей на переможців і переможених. Поки перші тріумфували і раділи, другі терпіли гіркоту поневірянь і принижень. І тільки Христос подарував перемогу кожному. «Якими словами воздам вітання гробу, що породжує життя, могилі, вільної від тління, чертогу триденному?» — виголосив у далекому четвертому столітті блаженний Ісихій, пресвітер Єрусалимський.

Завершився Великий піст, під час якого ми часто бачили свою неміч і розуміли, що не достойні милосердя і любові Божої. І ось закінчено шлях великопісної подорожі, і наш Небесний Отець виходить назустріч, щоб дарувати любов і прощення Своїм дітям. «Ніхто хай не плаче про свою убогість, бо для всіх настало Царство! Ніхто хай не плаче про свої гріхи, тому що засяяло із гробу прощення!» — ці слова святителя Іоанна Златоуста звернені до кожного з нас. Тепер ми — нове творіння у Христі, і ніщо нас не розлучить від любові Божої, бо Він зробив нас співучасниками Свого Воскресіння! Живий на віки вічні наш Господь! І кожен, хто вірує в Нього, той має життя вічне (Ін. 3:36).

Немає в світі слів, здатних передати всю глибину того, що зробив Господь для людського роду. Світлосяйна ніч Воскресіння Христового стала нашою надією і нашим сподіванням на майбутнє преображення світу і всього людства силою Сина Божого, Який подолав вічне прокляття людського роду — смерть. Господь прийшов у світ, прийнявши на Себе всю повноту людства, і нині ми після Його страшних страждань, смерті й поховання віруємо, що Він, Воскреслий із мертвих, і нас удостоїть такого великого дару: ми подолаємо смерть і в оновленому образі станемо перед нашим Спасителем.

Ось чому ми так радіємо благій звістці про Воскресіння Христа. Смерть, яка увійшла в життя людини з гріхопадінням Адама, тепер переможена й ослаблена. Вона ще діє в світі, але вже не в силах назавжди розлучати людину з Богом. Усвідомлення цього підносить нашу молитву, примножує любов, зміцнює в несенні тягот тимчасового земного буття, спонукає прагнути до вищої досконалості. Яким би складним не був наш земний шлях, які б не спіткали нас життєві негаразди, які б не терпіли ми скорботи від людей і недосконалості оточуючого нас світу, все це ніщо в порівнянні з тією духовною радістю та надією на спасіння і вічне життя, які дарує нам Бог.

Для того щоб сподівання наші справдилися і надії не були марними, ми, православні християни, покликані слідувати шляхом, вказаним нам Господом Іісусом Христом, шляхом виконання Євангельських заповідей. «Коли душа переходить від гріха до чесноти, — писав авва Дорофей, — тоді вона творить Пасху Господню, бо Пасха Господня є перехід від зла до добра». Тому блага звістка про перемогу Христа над смертю є закликом до кожної людини почати нове життя, відкинути гріх і всім серцем полюбити християнські чесноти.

Цей шлях нелегкий і тернистий, сповнений випробувань і спокус, труднощів і сумнівів. Це шлях боротьби зі своїми гріхами і подолання спокус «віку цього». Це шлях свідчення про Істину, в яку ми увірували і яку, як і апостоли, покликані проповідувати всьому світу. Нерідко нам може здаватися, що зло перемагає, торжествує в безкарності, але це не так. Відчай не повинен знаходити собі місце в християнській душі, бо з нами є істинна і незламна запорука перемоги добра над злом — Воскреслий Спаситель.

За словами апостола Павла, «час уже нам прокинутися» (Рим. 13, 11) від гріховного сну і пробачити всіх, радіючи святу, подивитися одне на одного очима пасхальної любові, побачити в кожній людині образ Божий, перестати гніватися й ображатися, відкинути аморальність і гординю, відкрити серце Божественному світлу, спрямувати погляд на шлях спасіння. Справами віри прикрасьмо наше життя, і тоді Життєдавець Христос ще на землі дасть нам відчути радість вічного, блаженного життя.

З почуттям духовної радості вітаю всіх вас, дорогі мої, з великим святом Воскресіння Христового, з Господньою перемогою смерті! Бажаю, щоб блага звістка про Воскреслого Христа служила оновленню нашого суспільства, щоб ми стали ближче одне одному, щоб кожен міг пробачити заради Воскреслого Христа своїх кривдників, бо тільки через любов і прощення ми зможемо подолати всі ті труднощі, що постають перед нами в земному житті, та стати громадянами Небесного Єрусалима, нашої Небесної Вітчизни.

Щедрий і люблячий Бог хай благословить наші труди на користь Церкви і земної Вітчизни і дарує єдність у вірі і Свою благодатну допомогу, щоб «з великою силою» (Діян. 4, 33) свідчили ми про Воскреслого Господа Іісуса Христа!

Воістину Христос Воскрес!

Смиренний

+Єфрем,

з ласки Божої

архієпископ Бердянський і Приморський.

Пасха Христова

2019 р., 

       м. Бердянськ